Vita huset rasar mot Nobelkommittén – efter att María Corina Machado tilldelats fredspriset

Publicerad den 10 oktober 2025 av Metro Mode

Efter att den venezuelanska oppositionsledaren María Corina Machado utsetts till mottagare av Nobels fredspris 2025 har reaktionerna varit starka – inte minst från Vita huset.

Foto: USA Government

”Nobelkommittén har bevisat att de sätter politik framför fred”, skriver Vita husets kommunikationschef Steven Cheung på X efter fredagens tillkännagivande.

Machado, som får priset för sin kamp för demokratiska rättigheter i Venezuela, har samtidigt väckt uppmärksamhet genom att lyfta fram USA:s president Donald Trump som en av sina främsta allierade.

”Han har en filantrops hjärta, och det kommer aldrig finnas någon som kan flytta berg med bara viljans kraft som han kan”, skriver hon i sociala medier.

Lyfter fram Trump som sin viktigaste bundsförvant

Efter tillkännagivandet publicerade María Corina Machado ytterligare ett inlägg på X, där hon direkt nämner Trump och USA:s stöd som avgörande för Venezuelas framtid.

”Vi står på tröskeln till seger och i dag, mer än någonsin tidigare, räknar vi med president Trump, folket i USA, folken i Latinamerika och världens demokratier som våra viktigaste allierade för att uppnå frihet och demokrati”, skriver hon.

Hennes uttalande har fått stor spridning – och samtidigt väckt frågor om hur det påverkar relationen mellan Norge och USA. Flera bedömare menar att Trump kan komma att svara med ekonomiska påtryckningar, som högre tullar.

Trump: ”Jag har löst åtta krig på åtta månader”

President Trump själv har den senaste tiden lyft sin egen roll som fredsmäklare. Under ett tal på torsdagskvällen hävdade han att han ”löst åtta krig på åtta månader” – och syftade bland annat på konflikterna mellan Azerbajdzjan och ArmenienIsrael och Iran, samt Egypten och Etiopien.

Kritiker menar dock att flera av dessa konflikter snarare har lett till tillfälliga eldupphör än varaktig fred. Samtidigt har Trump dragit USA ur internationella organisationer och avtal, inlett handelskrig och hotat att ta kontroll över Grönland med militära medel.

USA är dessutom världens största leverantör av vapen till Israel – vapen som enligt flera människorättsorganisationer möjliggjort den omfattande förstörelsen i Gaza.

Ett fredspris som skakar världen

Årets fredspris har med andra ord blivit ett politiskt laddat besked. Samtidigt som Machado hyllas som en modig demokratiförespråkare i Latinamerika, möts beslutet av hård kritik från världens mäktigaste land – vilket gör frågan om fred och politik mer komplicerad än någonsin.

Foto: Niiklas Elmehed/Nobelstiftelsen

Den 57-åriga María Corina Machado är ingenjör, politiker och människorättsaktivist, född i Caracas i Venezuela. Hon leder det liberalkonservativa oppositionspartiet Vente Venezuela och har länge varit en av de mest framträdande rösterna mot president Nicolás Maduros regim. Genom sin envisa kamp för fria val och ett demokratiskt Venezuela har hon blivit en symbol för civilkurage i hela Latinamerika.

Enligt den norska Nobelkommittén får hon priset för sitt ”outtröttliga arbete för att främja demokratiska rättigheter och för sin kamp för en rättvis och fredlig övergång från diktatur till demokrati” – och för att hon ”håller demokratins låga brinnande i mörkret”.

Läs även:

Maria Corina Machado tilldelas Nobels fredspris 2025!

Mer från Metro Mode

  1. Nicole Falciani är singel: "Känner mig dum"

  2. Rosanna Charles och Sonja Livbom har gått skilda vägar

  3. Fotbollströjor rusar på Tradera inför VM 2026 – svenska landslagströjor ökar med 414 procent

  4. Efter falukorvsskandalen – hälften av Vaggeryds charks produkter underkända i blixtkontroll

  5. Ryan Gosling gick upp 27 kilo för rollen – fick sparken innan inspelningen

  6. ”Masked Singer”-vinnaren lurade hela panelen – gömde sig bakom kvinnlig röst

  7. Här är sommarens mest efterlängtade konserter och festivaler