Glinda och Elphaba är tillbaka! Se första trailern för Wicked: For Good

Publicerad den 6 juni 2025 av Metro Mode

Den efterlängtade uppföljaren till filmatiseringen av Broadwaymusikalen “Wicked” har nu fått sin första trailer. I “Wicked: For Good” återvänder Ariana Grande och Cynthia Erivo i rollerna som Glinda och Elphaba, och filmen har premiär den 21 november 2025.

Foto: Universal

Regissören Jon M. Chu, tillsammans med manusförfattaren Winnie Holzman och kompositören Stephen Schwartz, valde att dela upp berättelsen i två delar för att ge mer djup åt karaktärerna och bevara musikalens sånger, samt lägga till nytt material. Filmerna spelades in samtidigt, och produktionen avslutades i januari 2024.

Foto: Universal

Den första filmen, “Wicked: Part One”, blev en kritiker- och publiksuccé med en premiärhelg på 114 miljoner dollar i Nordamerika och tio Oscarsnomineringar. Uppföljaren “Wicked: For Good” utspelar sig flera år senare och följer Elphabas liv i exil efter att ha blivit stämplad som “ond häxa” av Madame Morrible, spelad av Michelle Yeoh. Filmen utforskar konsekvenserna av karaktärernas tidigare val och introducerar nya element, inklusive Dorothy och den ikoniska gula tegelvägen. 

Cynthia Erivo har uttryckt sin fortsatta passion för att framföra låten “Defying Gravity”, en av musikalens mest älskade sånger, och betonat dess betydelse för publiken. Hon har också antytt att uppföljaren kommer att vara mer mogen och “kryddig”, med framträdande nummer som “For Good” och “No Good Deed”.

Med en stjärnspäckad ensemble, inklusive Jonathan Bailey som Fiyero och Jeff Goldblum som Trollkarlen, samt en berättelse som fördjupar sig i teman som makt, moral och vänskap, ser “Wicked: For Good” ut att bli en av årets mest efterlängtade filmer.

När har Wicked: For Good premiär?

Wicked: For God har premiär den 21 november 2025.

Mer från Metro Mode

  1. Glinda och Elphaba är tillbaka! Se första trailern för Wicked: For Good

  2. Reglerna för flygresor ändras – detta får du inte ha i resväskan

  3. Budgetvariant utsedd till bästa resväskan 2025

  4. Ernst är tillbaka med Midsommar med Ernst och Sommar med Ernst

  5. Dakota Johnson och Chris Martin har gjort slut efter nästan åtta år tillsammans

  6. Jessie J har fått bröstcancer

  7. Bra presenttips till lärare – och vad du behöver veta om regler och gåvor i skolan