86-åriga Madonna "Iron nun" Buder är världens äldsta Ironman-triathlet

Publicerad den 24 augusti 2016 av Metro Mode

Det finns atleter, och så finns det atleter. Madonna Buder kvalar definitivt in i den allra tuffaste gruppen. 86 år gammal – och flerfaldig Ironman. Nämnde vi att hon är nunna?
 
madonna buder iron nunFoto: Popsugar
 
Syster Madonna Buder kallas “The Iron Nun” och det med all rätt. Hon har de senaste 34 åren fullföljt över 40 triathlontävlingar på Ironman-distans, vilket motsvarar 3,8 kilometer simning, 18 mil cykling och 4,2 mil löpning (ett helt maraton). Buder var 48 år när hon började springa efter att en präst i hennes församling sagt att det var ett bra sätt att skapa “harmoni i sinnet, kroppen och själen”. Fyra år senare gjorde hon sin första Ironman och har under sin idrottsliga karriär visat att åldern verkligen bara är en siffra.
– Det enda misslyckandet är att inte försöka, säger Madonna i en inspirationsfilm hos amerikanska livsstilssajten Popsugar.
 
Buder springer dagligen till och från sin kyrka i Spokane, Washington, och efter kyrktimmarna cyklar hon gärna långa milslånga sträckor till en sjö för att simträna. I samband med OS i Rio uppmärksammades den extraordinära 86-åringen i Nikes kampanjfilm “Unlimited Youth” med syftet att utmana förlegade åldersfördomar. Vi säger bara go syster Madonna – du inspirerar oss!
 

Mer från Metro Mode

  1. 2 av 3 personer med ätstörning tränar tvångsmässigt

  2. Bråka rätt i relationer – 7 tips från terapeuten

  3. Vid vilken ålder ska man frysa sina ägg?

  4. Wasa lanserar Kuddknäcke – barnens eget knäckebröd

  5. Kondom i dosa ska få fler att skydda sig

  6. Dejtar du för att få bekräftelse? 5 subtila tecken

  7. Därför lever du längre om du använder tandtråd