Landet som godkänner tre lediga dagar i månaden - när du har mens

Publicerad den 29 mars 2017 av Metro Mode

Italien kan helt plötsligt ha blivit vårt nya favoritland (eller, ja som om det inte redan var det), för nu har det lagts fram ett förslag om att man ska få vara hemma under mensen och få betalt. 

Italien-mens-ledig-betalt-Foto: Alamy

Just nu diskuterar Italiens parlament förslaget om att kvinnor som upplever kraftiga smärtor eller får jobbiga humörsvängningar under mensen ska få vara hemma i upp till tre dagar. I förslaget står det också att kvinnorna ska få betald “mens-ledighet” och att de kan ta ut max tre dagar i månaden (hurra!).

I Asien har redan Japan och Taiwan liknande förmåner för dem som har mens. Förra året införde även ett företag i Storbritannien en liknande policy som Italien funderat på att införa, men de inget västland har lagstiftat det än. Så Italien kan alltså bli första landet i västvärlden som lagstiftar om att du ska få betalt för att vara hemma under de dagar som mensen är som värst.

Att ha mens är ingen enkel match och vi hoppas att detta blir verklighet och att Sverige och fler länder tar efter.

Mer från Metro Mode

  1. Albinism – mer än bara en genetisk diagnos

  2. Sista månaden med gratis HPV-vaccin för unga kvinnor

  3. Så kopplar du av på riktigt i sommar – psykologens bästa semestertips

  4. Många frågetecken kring läkemedel mot fetma

  5. Därför är det (oftast) okej att snooza, enligt experten

  6. Sömnritualer från andra kulturer - vad världen kan lära oss om vila

  7. Därför behöver kvinnor mer sömn än män