Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av metromode.se. Genom att använda metromode.se godkänner du detta.

Läs merJag förstår!

Gilla oss på Facebook

Home

8 auktionsobjekt du inte får missa just nu

150930 auktion bukowskis market

En stor del av det roliga med att skapa ett personligt hem är jakten på den där lampan, bordet eller soffan. För att trissa upp jakten ytterligare är auktionssajterna ett bra ställe att hänga på för här finns massvis med godbitar som bara väntar på att få förgylla ditt hem eller inspirera dig i din vidare jakt.

Vi har gjort jobbet för dig och plockat ut 8 favoriter från Bukowskis Market som garanterat ger ditt hem ett lyft. Lycka till med budgivningarna!
(ps. vi vill gärna se mässingsbordet i sitt nya hem, vinner du så dela gärna med dig med en bild och tagga oss på instagram @metromodehome)

1. FÄRGLITOGRAFI
Färglitografi, Olga Semenova, ”Vid pianot”.

2. KOFFERT
1900-talets första hälft. Målad. Mässingsskodd. Gavlar med bärhandtag av läder. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring.

3. BORDSLAMPA
”Washington”, Jean Michelle Wilmotte.

4. SKÅL OCH VAS
Stengods, Carl Harry Stålhane, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

5. SOFFBORD
1970/80-tal. Rektangulär skiva klädd med mässingsplåt. Cylindriska träben.

6. SOFFA
Börge Mogensen, Fredericia, Danmark

7. TAKLAMPA
Glas, ”Bubblan”, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

8. FÅTÖLJER
Ett par, omkring 1900-talets mitt. Ben i betsat lövträ. Textilklädda sitsar.

Läs även:
Inspireras av denna sekelskiftespärla på Södermalm
Svenskt Tenn lanserar fem nya vaser – signerade Josef Frank
5 finaste plädarna under 500 kronor

Av: Johanna Jacobson Backman
Foto: Bukowskis Market

metro mode weekly

Signa upp dig till vårt nyhetsbrev!