Lyxig hotellkänsla hemma - 25 köp från H&M Home som andas exklusivitet
Hur får man till den där lyxiga hotellkänslan i sitt eget hem? Svaret är att investera i inredningsdetaljer som andas Art Deco – den hundraåriga inredningsstilen som återfinns i några av världens mest exklusiva hotell.

Det är knappast ett sammanträffande att många av oss förknippar Art Deco-stilen med lyxiga hotell! Trots att inredningsstilen har hundra år på nacken känns den minst lika exklusiv idag. Det måste dock inte kosta skjortan att återskapa denna stil hemma – allt du behöver göra är att satsa på rätt material, former och färger.
Så inreder du i Art Deco-stil
För dig som vill emulera Art Deco-stilen där hemma rekommenderar vi att satsa på inredningsdetaljer med repetitiva geometriska mönster och luxuösa material. Välj gärna vilsamma beiga nyanser till sovrum och vardagsrum. Kontrastera med svart, vitt och metallfärger.
Här nedan hittar du 25 köp från H&M Home som hjälper dig att återskapa den där härliga hotellkänslan hemma!

Ljusstake i metall – H&M
Pris: 399 kronor.
Kelimmatta i ullmix – H&M
Pris: 5 999 kronor.
Bricka i läder – H&M
Pris: 349 kronor.
Kuddfodral i bomullssammet – H&M
Pris: 199 kronor.
Kuddfodral i bomullssammet – H&M
Pris: 249 kronor.
Hög ljusstake i metall – H&M
Pris: 249 kronor.


Lampfot i metall – H&M
Pris: 799 kronor.
Lampskärm – H&M
Pris: 349 kronor.
Kuddfodral i bomullssatin – H&M
Pris: 149 kronor.

Dubbelt påslakanset i bomullssatin – H&M
Pris: 799 kronor.
Dubbelt påslakanset i bomullssatin – H&M
Pris: 899 kronor.
Bordslampa i metall – H&M
Pris: 249 kronor. (Nedsatt 38%)
Oval lampskärm – H&M
Pris: 349 kronor. Finns i flera färger!
Lågt sidobord – H&M
Pris: 499 kronor.
Pläd i ullmix – H&M
Pris: 999 kronor.

Doftljus med lock – H&M
Pris: 199 kronor.
Läderask – H&M
Pris: 399 kronor.
Badrumsmatta med lugg – H&M
Pris: 299 kronor.
Klassisk handduk i bomull – H&M
Pris: 99 kronor.
Jacquardmönstrad badhandduk – H&M
Pris: 299 kronor.