Klara Elvgren och fästmannen Jhon Arboleda har köpt ny lägenhet
Klara Elvgren och hennes fästman John Arboleda har blivit med ny lägenhet, det berättar de på Instagram. “Vi köpte vår DRÖM lägenhet”, skriver Elvgren.

Det var under onsdagen som Klara “Tanbyklara” Elvgren kom med ett glädjebesked till sina nära 290 tusen följare på Instagram:
“Vi köpte vår DRÖM lägenhet!!!!!!! Vi fkn gjorde det”, skriver hon i ett inlägg på plattformen.

I inlägget visar Girls of Sthlm-profilen upp sitt nya hem som har högt i tak, blå väggar och golv täckta med fiskbensparkett.

Parets nya hem är en 166 kvadratmeter stor femrummare från tidigt 1900-tal. Lägenheten är belägen på Östermalm i Stockholm, på samma gata som familjens nuvarande hem.
Enligt annonsen landade slutpriset på rungande 23 miljoner kronor.

“Jättekul att få skapa vårt drömhem”
I en video på Youtube berättar Elvgren att hon och fästmannen lyckades lägga vantarna på lägenheten efter en “fruktansvärd” budgivning:
“Vi var båda så inställda på att få den här lägenheten, att den var vår”, förklarar hon. “När jag och Jhon gick in i den här [lägenheten] gav vi varandra bara en blick, såhär: ‘Det här är vårt hem.'”
Hon berättar vidare att lägenheten är ett “renoveringsobjekt”, vilket innebär att det är lite oklart när familjen kommer flytta in:

“Det kan dra ut på tiden och kosta pengar. Samtidigt tycker jag att det är jättekul att få skapa vårt drömhem.”

Vill inte bo i villa
Elvgren har tidigare berättat i Girls of Sthlm att hon och fästmannen – som nu väntar sitt tredje barn ihop – inte är redo att flytta till villa:
“Jag har börjat känna mer och mer att vi inte är redo att flytta ut från stan än”, säger hon i ett klipp från realityserien. “Jag tror att vi behöver ett stopp till i stan, och sedan flyttar vi till hus.”
Influeraren tillägger att varken hon eller fästmannen är “husmänniskor”:
“Jhon vill säga att han är jättehändig, men han är inte så händig”, säger hon.
































