Nu kan du bli granne med kronprinsessan Victoria – kolla in det pampiga huset här

Publicerad den 27 april 2017 av Metro Mode

Är du ett stort fan av kungafamiljen och har 29 miljoner över? Grattis, då kan du bli granne med kronprinsessan Victoria. I bildspelet kan du kolla i 1800-talshuset i Hagaparken som är ute till försäljning.  

Villan Sofieberg i Hagaparken är ute till försäljning. På promenad i parken kan du njuta av paviljonger och grönområden. Kanske springer du också på kronprinsessan Victoria och prins Daniel med barnen prinsessan Estelle och prins Oscar. De bor nämligen cirka en kilometer från Sofieberg.

Själva villan ligger på en arrendetomt och kräver en del omvårdnad invändigt. Delar från 1700- och 1800-talen finns bevarade och den senaste renoveringen skedde på 1940-talet. Det finns stor potential för det 443 kvadratmeter stora huset som har elva rum. Läget är helt fantastiskt, på en kulle med utsikt över vattnet vid Brunnsvikens västra strand. Utgångspriset ligger på 29 miljoner, men vad är väl det för ett gigantiskt hus, en naturskön omgivning och lite kunglig glans?

Källa: Wrede Fastighetsmäkleri
Foto: Scanpix & Wrede Fastighetsmäkleri 

Mer från Metro Mode

  1. IKEA och Ilse Crawford lanserar nya bordslampor – tidlös design i keramik och linne

  2. Ninja lanserar ny kompakt espressomaskin – brygger espresso, kaffe och perfekt mjölkskum

  3. Juristen: Så löser ni konflikter kring sommarstugan

  4. Midsommar - så dekorerar du ett vackert bord

  5. Tips till midsommardukningen – så skapar du en magisk sommarkänsla

  6. Måns Zelmerlöw har sålt huset i Båstad - spana in bilderna här

  7. IKEA lanserar nya PS 2026 – 44 lekfulla designnyheter för hemmet