Ombyggda skolan kan nu bli ditt mansion – med pool, vinkällare och orangeri

Publicerad den 3 oktober 2017 av Metro Mode

Vore det inte drömmen att bo i ett mansion med uppvärmd inomhuspool, bastu, vinkällare, orangeri och en fantastisk parkträdgård? Nu kan drömmen bli sann! 

Denna drömvilla i Vellinge utanför Malmö är byggd 1908 och var en skola fram till 1960-talet. Trots den saftiga prislappen på 16 miljoner kronor är det mycket som ingår i priset. Vem skulle tacka nej till 500 kvadrat med uppvärmd inomhuspool, orangeri, vinkällare och bastu?

Vi tackar heller inte nej till en takhöjd mellan tre och fyra meter, kakelugnar, stora sällskapsytor och lyxiga fönsterpartier. Huset är beläget i en privat och rofylld miljö men det finns skolor och gymnasium i närheten. Vill man ta en tripp till Malmö så är det bara 15-20 minuter ifrån.

I bildspelet kan du se bilder från detta magiska mansion. Vi vill flytta in med en gång!

Foto & källa: Erik Olsson

Mer från Metro Mode

  1. IKEA och Ilse Crawford lanserar nya bordslampor – tidlös design i keramik och linne

  2. Ninja lanserar ny kompakt espressomaskin – brygger espresso, kaffe och perfekt mjölkskum

  3. Juristen: Så löser ni konflikter kring sommarstugan

  4. Midsommar - så dekorerar du ett vackert bord

  5. Tips till midsommardukningen – så skapar du en magisk sommarkänsla

  6. Måns Zelmerlöw har sålt huset i Båstad - spana in bilderna här

  7. IKEA lanserar nya PS 2026 – 44 lekfulla designnyheter för hemmet