Så gulligt! Nu lanserar Ikea kollektionen "Lurvig" med möbler och tillbehör för hundar och katter

Publicerad den 10 oktober 2017 av Metro Mode

Det är inte bara vi människor som vill sova gott på natten – och ha smarta inredningsprylar att aktivera oss med, något Ikea tar fasta på när de lanserar sin första möbelkollektion för husdjur. 

Foto: Ikea

Sovbäddar, klösbrädor, sofföverdrag, lekmöbler – och tillbehör som matskålar, koppel och leksaker. Ikeas nya kollektion Lurvig tar fasta på att våra hundar och katter är mer än bara husdjur, de är viktiga familjemedlemmar som också behöver sina delar i inredningen.

Lurvig lanserades i Kanada den 1 oktober 2017 och är även på väg ut i butiker i USA, Frankrike och Japan, enligt Expressen. I mars 2018 landar produkterna i fler länder men det är ännu oklart när och om de kommer till Sverige. Enligt Ikeas presstjänst är Lurvig ett test som kommer att utvärderas i länderna där de just nu säljs. Om allt går bra (vilket vi hoppas att det gör!), är det möjligt att produkterna även dyker upp här i Sverige.   

På Ikeas amerikanska sajt kan du kolla in kollektionen och i bildspelet här nedanför listar vi ett urval av produkterna!

Mer från Metro Mode

  1. H&M Home Hösten 2025 - En hyllning till varm modernism med en touch av 70-tal

  2. Fina skålar och fat till sommarens fester

  3. Citrontrenden som lyser upp inredningen sommaren 2025 

  4. Bianca Ingrosso har flyttat in i sin nya lägenhet

  5. Semesterkänsla för hemmet – H&M Home lanserar kollektion med Palm Heights

  6. Petra Tungården har köpt hus - spana in bilderna här!

  7. Så bekämpar du maskrosor och ogräs på ett enkelt sätt