Ebba från ”Gift vid första ögonkastet” väntar barn - lyckan med kärleken Billy

Publicerad den 14 mars 2026 av Metro Mode

Ebba Johnsson, känd från Gift vid första ögonkastet, har stora nyheter att dela. Tv-profilen väntar sitt första barn tillsammans med sin partner Billy – och lyckan är total.

Ebba Johnsson inför ”Gift vid första ögonkastet”/Foto: SVT

– Det känns jättehäftigt, så himla stort, säger hon.

Hittade kärleken efter programmet

Ebba Johnsson, 30, deltog i vårsäsongen 2025 av SVT:s Gift vid första ögonkastet. I programmet parades brandingenjören från Södertälje ihop med Pontus Hammarkvist, men relationen höll inte efter inspelningen.

Kort därefter träffade hon i stället sin nuvarande partner Billy, 35 – och där slog kärleken till på riktigt. I dag har paret varit tillsammans i drygt två år.

Nu väntar de sitt första gemensamma barn.

Nyheten avslöjade Ebba själv i en video på TikTok.

– Jag är jättelycklig. Jag har ju inte barn sedan tidigare så man vet ju inte riktigt hur det ska kännas, men det är en häftig känsla, berättar hon.

@ebbazara0

♬ Soul Survivor – Young Jeezy

Bebisen väntas i september

Barnet är beräknat att komma i början av september. För Ebba är det första gången hon blir mamma, medan Billy redan har två döttrar i mellanstadieåldern från en tidigare relation.

Familjen ser fram emot tillskottet – och storasystrarna är minst sagt entusiastiska.

– De är jättetaggade, framför allt den yngsta. Hon har längtat efter att bli storasyster sedan hon visste att man kunde vara det, berättar Ebba.

En tuff start på graviditeten

Trots lyckan har graviditeten haft en lite kämpig start. Den första trimestern har varit fysiskt utmanande och präglats av kraftigt illamående.

– Jag mår så illa. Det känns som att man är åksjuk konstant. Jag hoppas att det vänder snart, det hade varit skönt att bara få njuta lite också, säger hon.

Men trots den tuffa starten är känslan tydlig: för Ebba väntar nu ett helt nytt kapitel i livet – och ett efterlängtat litet mirakel till hösten.

Mer från Metro Mode

  1. Eric Saade och Hanna Schönberg har blivit föräldrar – delar första bilden på sonen

  2. Unga hittar kryphål efter Australiens sociala medier-förbud

  3. Anne Hathaway om gravidbeskeden: ”Jag ville berätta själv”

  4. Anne Hathaway avslöjar gravidlyckan – väntar sitt tredje barn

  5. Johanna Nordström har blivit mamma – delar första bilden på sonen Stellan

  6. Nadia Kandil sågar "ätstörda" råd till gravida

  7. Kvinna nekades vård via sin försäkring under graviditeten – DO slår fast: diskriminering