Joakim och Jonna Lundell har fått barn igen – det ska sonen heta

Publicerad den 25 mars 2025 av Metro Mode

Joakim och Jonna Lundell är numera trebarnsföräldrar! “Jonna är en krigare och kämpe”, skriver Jocke i ett sms till Expressen.

Foto: Instagram @joakimlundell

Förra veckan välkomnade tv-profilerna Joakim och Jonna Lundell – även kända som Jocke och Jonna – sitt tredje barn.

På Instagram visar Jocke stolt upp sin nyfödda son, som har fått namnet Lilou:

“Välkommen till världen”, skriver han i anslutning till inlägget.

“Hennes mående gick rakt i botten”

De som hängt med i Jocke och Jonnas liv vet att Jonna drabbades av en svår depression efter dottern Lunabells ankomst. Detta påverkade delvis förlossningen av familjens nytillskott, som kom till världen måndagen den 17 mars.

Dagen innan förlossningen fann Jocke nämligen Jonna gråtandes i köket, något som han kopplade ihop med hennes tidigare erfarenheter. Paret åkte in till sjukhus där förlossningen skedde efter en igångsättning.

I ett sms till Expressen uttrycker Jocke sin tacksamhet över att allt gått bra:

“Så är otroligt glad och tacksam att från hennes mående gick rakt i botten i går så 24 timmar senare sitter vi med våran älskade son i famnen”, skriver han och fortsätter:

“Jonna är en krigare och kämpe och fixade denna förlossning med bravur och kan inte vara mer stolt över henne, fantastisk människa och fantastisk partner.”

Paret Lundell har sedan tidigare dottern Lunabelle, 6, och sonen Lionel, 4.

Läs mer om Joakim Lundell här!

Mer från Metro Mode

  1. Anne Hathaway om gravidbeskeden: ”Jag ville berätta själv”

  2. Anne Hathaway avslöjar gravidlyckan – väntar sitt tredje barn

  3. Johanna Nordström har blivit mamma – delar första bilden på sonen Stellan

  4. Nadia Kandil sågar "ätstörda" råd till gravida

  5. Kvinna nekades vård via sin försäkring under graviditeten – DO slår fast: diskriminering

  6. Då kan 15-årsgräns för sociala medier bli verklighet

  7. Bammies omsätter miljoner – efter Penny Parneviks avhopp