Bubblande nyhet till vinterns glöggmys – här är Blossas nya glubbel

Publicerad den 2 oktober 2020 av Metro Mode

De senaste åren har “glubbel”-trenden växt sig allt större under svenska julmingel som ett svalare komplement till den varma glöggen. Nu släpper Blossa ännu en nyhet på området – läs mer om den nedan!

Foto: Blossa, Unsplash

Läs också: Blossas årgångsglögg 2020 – här är årets smak

Är glubbel ett nytt uttryck för dig? Formulan är faktiskt enklare än man kan tro: glögg + bubbel = glubbel! De senaste åren har vi främst sett varianter med ljus glögg och vanligt bubbel, men nu lanseras en nyhet som även passar den som föredrar rött vin.

Redan förra året släppte Blossa sitt vita glubbel med namnet Blossa Sparkling & Spices Citrus, och nu kompletterar man alltså sortimentet med Blossa Sparkling & Spices Classic Red, där det vita mousserande vinet har ersatts med ett rött mousserande vin. Smakerna påminner ännu mer om traditionell glögg och glöggkryddor, i form av bland annat kryddnejlika, kanel, apelsin och anis.

Läs också: Trött på vanlig glögg? Här är drinkarna att bjuda på under julhelgen!

Enligt traditionen ska vi ju hålla på julförberedelserna ett par månader till, men om du (precis som vi!) har svårt att låta bli att tjuvstarta julen så finns glubblet i Systembolagets beställningssortiment redan nu.

Läs också: 24 tecken på att du är en julgalning 

Mer från Metro Mode

  1. Emil Hansius om psykiska ohälsan i Sommar i P1: ”Jag står fortfarande i kö”

  2. Amanda Jansson om prestationsångest i Sommar i P1: ”Jag tänkte att det måste betyda att jag är sämst”

  3. Gigi Hadid delar ovanliga bilder med Bradley Cooper – visar upp kärlekssemestern efter Taylor Swifts bröllop

  4. Kathy Griffin avslöjar sanningen om 22-årige "pojkvännen": "Ett socialt experiment"

  5. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  6. Carl Skau i Sommar i P1: ”300 miljoner människor lider av akut hunger”

  7. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen