Fira första advent med enkla och goda pepparkakstryfflar

Publicerad den 25 november 2025 av Metro Mode

Här bjuder vi på ett enkelt och helt oemotståndligt recept på kryddiga pepparkakstryfflar – små munsbitar som smakar precis lika ljuvligt som de låter. De är perfekta att ställa fram till adventsfikat, ta med som gå-bort-present eller bara njuta av själv när julkänslan smyger sig på. Det bästa? Du rör ihop dem på nolltid och resultatet blir silkeslena tryfflar med den där härliga kryddiga smaken som hör december till.

Foto: Metro Mode

Du behöver:

  • 1 dl vispgrädde
  • 2 msk smör
  • 150 g vit choklad
    (du kan även använda mjölkchoklad eller mörk choklad – välj din favorit!)
  • 0,5 tsk malen kanel
  • 2 krm stött kardemumma
  • 2 krm malen ingefära
  • 2 krm malen nejlika
  • Kakao att rulla tryfflarna i

Gör så här:

  1. Koka upp grädden i en kastrull. Tillsätt smör och hackad choklad och låt allt smälta ihop på svag värme tills du får en slät, blank smet.
  2. Rör ner alla kryddorna och låt blandningen svalna. Ställ sedan in smeten i kylskåpet en stund så att den blir enklare att forma.
  3. Forma smeten till små runda tryfflar och rulla dem i kakao för en lyxig finish.

Tryfflarna håller sig fint i kylen i upp till en vecka – om de inte tar slut innan dess! Du kan dessutom anpassa receptet efter smak: mörk choklad ger en djupare, mer intensiv tryffel medan vit choklad gör dem extra söta och fylliga. Väljer du vit choklad är det ofta gott att öka kryddorna en aning för att få den perfekta balansen.

Önskar dig en riktigt härlig första advent – hoppas du får en varm, god och mysig kväll!

Läs även: Kavring – ladda upp inför adventsmys med detta enkla och galet goda bröd!

Mer från Metro Mode

  1. Här är svenskarnas favoritsill till midsommar – en klassiker dominerar fortfarande

  2. Marius Borg Høiby döms till fängelse – får fyra års straff

  3. Nu på SVT Play: Dokumentären om Alec Baldwins dödsskjutning hyllas av kritiker

  4. Här vill svenskarna helst fira midsommar 2026

  5. Vinnaren om fuskkritiken mot Sveriges mästerkock: ”Det är ju tv”

  6. Fotbolls-VM får svenskarna att boka USA-resor – ökning med 51 procent

  7. Shania Twain om kroppskomplexen: ”Jag hatade min kropp”