Gilla läget – alla deltagare i TV4:s nya humorsatsning
Vad händer när Sveriges roligaste komiker och underhållare placeras i situationer de inte är förberedda på – alls?

Det är precis den frågan som TV4:s nya humorsatsning Gilla läget utforskar, med improvisation, social fingertoppskänsla och ren överlevnadsinstinkt i fokus.
Programmet leds av David Hellenius, som lovar humor på högsta risknivå.

– Gilla läget är humor på riktigt hög risknivå. Ingen vet vad som kommer hända, allra minst deltagarna – och det är då det blir som roligast. Vi har verkligen skrattat och jag både tror och hoppas att tittarna kommer göra det också, säger han.


Utan manus – och utan säkerhetsnät
I Gilla läget kastas deltagarna helt oförberedda in i allt från vardagliga till fullständigt skruvade situationer. Det finns inget manus, inga förvarningar och inga självklara vägar ut. I stället måste komikerna snabbt avgöra:
tar jag kommandot – eller försöker jag smälta in?
säger jag rätt sak – eller gör jag allt värre?
Resultatet blir spontant, obekvämt och ofta väldigt, väldigt roligt.



Folkkära profiler möter det okända
Bland deltagarna finns några av Sveriges största humor- och underhållningsprofiler. Per Andersson, känd för sin kompromisslösa energi och totala oförutsägbarhet, ställs inför situationer där även han tvingas välja mellan att bromsa – eller gasa rakt in i kaklet.
Pernilla Wahlgren, en av landets mest erfarna entertainers, testar hur långt charm och självdistans egentligen räcker när kontrollen plötsligt försvinner.

Carina Berg, med sin sylvassa humor och långa tv-erfarenhet, kastas in i sociala sammanhang där spelreglerna är allt annat än bekanta.
– Jag trodde att jag var ganska svår att överraska. Det visade sig att jag hade fel – flera gånger om, säger Carina Berg.

Vi får också se Christoffer Nyqvist, en av Sveriges mest träffsäkra ståupp-komiker, navigera genom rejält obekväma situationer, tillsammans med profiler som Hampus Hedström, Christine Meltzer och Erik Ekstrand.
– Det är extremt obekvämt, väldigt roligt och helt omöjligt att förbereda sig på. Exakt som det ska vara, säger Erik Ekstrand.

Nya konstellationer – varje vecka
Varje avsnitt bjuder på nya deltagarkombinationer, oväntade reaktioner och mycket skratt. Men frågan är inte bara vad som händer i situationerna – utan också vem som egentligen är bäst på att gilla läget.


När har Gilla läget premiär?
Gilla läget består av åtta avsnitt, där fyra komiker medverkar i varje program.
- Premiär på TV4 Play: 19 februari
- TV-sändning på TV4: med start 24 februari
Deltagare i Gilla läget
Avsnitt 1 – 19 februari
Erik Ekstrand, Liv Mjönes, Per Andersson, Behrouz Badreh
Avsnitt 2 – 26 februari
Ahmed Berhan, Carina Berg, Cissi Forss, Eric Stern
Avsnitt 3 – 5 mars
Erik Ekstrand, Liv Mjönes, Özz Nujen, Hampus Hedström
Avsnitt 4 – 12 mars
Cissi Forss, Perla Rainey Malmberg, Claes Malmberg, Nisse Hallberg
Avsnitt 5 – 19 mars
Christine Meltzer, Christoffer Nyqvist, Hanna Dorsin, Måns Nathanaelson
Avsnitt 6 – 26 mars
Björn Carlberg, Claes Malmberg, Måns Möller, Pernilla Wahlgren
Avsnitt 7 – 2 april
Behrouz Badreh, Janne Josefsson, Per Andersson, Sarah Dawn Finer
Avsnitt 8 – 9 april
Christine Meltzer, Pia Johansson, Henrik Nyblom, Carina Berg








