Helge Skoog är död – blev 87 år
Helge Skoog har gått ur tiden, det bekräftar skådespelarens familj i ett pressmeddelande från Stadsteatern.

Helge Skoog, känd för bland annat sin porträttering av privatdetektiven Ture Sventon, har gått bort. I ett pressmeddelande från Stadsteatern meddelar Skoogs familj att han somnade in fredagen den 12 december.

“Lever kvar hos oss”
Skoog var knuten till Stockholms stadsteater/Kulturhuset Stadsteatern i nära 40 år. Här medverkade han i nära 100 olika uppsättningar som skådespelare, idémakare, dramatiker och regissör.
Kulturhuset Stadsteaterns vd, Malin Dahlberg, säger att Skoog hade en betydande inverkan på verksamheten:
“Helge Skoog var med och la grunden för det som blivit utmärkande för Stadsteatern – en teater där det folkliga och dagsaktuella går hand i hand med det experimentella och klassiker. Det som blev hans signum lever kvar hos oss, på våra scener och i mötet med vår publik”, säger hon.
Skoog var även verksam inom film och tv. De flesta förknippar honom nog med Ture Sventon, som han bland annat spelade i julkalendern 1989. Han medverkade även i Bröderna Mozart (1986), samt bland annat Affären Enbom, Fläskfarmen, Ebba och Didrik och Kommissionen på SVT.
Under 2000-talet hördes han som berättarröst i Halv åtta hos mig på TV4. Han medverkade även i Parlamentet, även det på TV4.
Helge Skoog blev 87 år.