Korvtrenden 2026: Här är svenskarnas favoriter – och dagen vi äter allra mest korv
Korv är och förblir en självklar favorit i Sverige – och nu visar nya siffror att vår kärlek till klassikern bara växer. Enligt Pressbyråns Korvindex 2026 har korvförsäljningen ökat med hela 9 procent de senaste tre åren. Samtidigt börjar våra val i korvkiosken bli allt mer spännande.

Svenskarna vågar testa nytt
Visst, grillkorv med bröd toppar fortfarande listan som Sveriges mest älskade korv. Men bakom kulisserna händer det grejer. Kryddigare alternativ klättrar snabbt – och french hot dog är hetare än någonsin.
Faktum är att grillkorv med frenchbröd nu tagit sig upp på tredjeplats och gått om klassikern kokt korv med bröd. Totalt ökade french hot dog-varianterna med 16 procent under 2025 jämfört med året innan.
– Svenskarna blir allt modigare i sina val och testar gärna nya smaker och format, säger Marie Wedin på Pressbyrån.

Här är de mest populära korvarna i Sverige
Topplistan för 2025 visar tydligt att tradition möter nytänk:
- Grillkorv med bröd
- Kryddig korv med bröd
- Grillkorv med frenchbröd
- Kokt korv med bröd
- Kycklinggrillkorv med bröd
Fredag = korvdag
Även om Alla korvars dag firas den 12 mars, är det faktiskt fredagar som gäller om du frågar svenska folket. Det är nämligen då flest korvar säljs runt om i landet – perfekt som ett snabbt och gott avslut på veckan.
Men det finns undantag: i Umeå och Uppsala är lördagen den stora korvdagen, medan Östersund går sin egen väg och toppar på torsdagar.
Och årets absoluta korvpeak? Den 30 april. Valborg tar hem titeln som Sveriges största korvdag.
Halmstad i topp – igen
När det kommer till vilka som älskar korv allra mest per person är det Halmstad som kammar hem förstaplatsen – för andra året i rad. Därefter följer Göteborg, Eskilstuna, Borås och Örebro.
Vad dricker vi till korven?
Kanske oväntat – men kaffe är det vanligaste valet till korven. Därefter kommer Coca-Cola Zero och energidrycken Red Bull.
En svensk klassiker som håller
Under 2025 sålde Pressbyrån så mycket korv att de tillsammans hade kunnat sträcka sig nästan 90 mil – lika långt som från Stockholm till Luleå.
Kort sagt: korven är långt ifrån passé. Den utvecklas, överraskar och fortsätter vara en självklar del av både vardag och fredagsmys.
Så nästa gång du står där vid disken – vågar du testa något nytt, eller kör du på en klassiker?