Måns Zelmerlöws besvikelse efter finalen i Melodifestivalen har fått många att reagera. Nu slår artisten tillbaka mot kritikernas “bisarra överreaktion”.
Det var i lördags som finlandssvenska Kaj tog hem vinsten i Melodifestivalen med låten “Bara Bada Bastu”. Måns Zelmerlöw hamnade på en andraplats med låten “Revolution” – en placering som han tycktes vara allt annat än nöjd med.
“Sparkade på lite grejer”
Zelmerlöw – som vann Eurovision Song Contest med låten “Heroes” 2015 – var favorittippad inför finalen.
Efter förlusten berättade han för Expressen att han blev “chockad att jurygruppen gav Kaj så höga poäng” och att han i sin ilska hade “sparkat på lite grejer”.
När Aftonbladet intervjuade artisten, som också fällde en och annan tår, sa han sig vara “superbesviken”:
“Jag kände liksom att jag kan inte tampas med Kaj för det är inte det jag gör”, sa han.
Måns tillade att han var osäker på om det blir mer Melodifestival för hans del: “Det här vete fan om jag gör om.”
Slår tillbaka mot kritikerna
Zelmerlöws reaktion har gett upphov till blandade reaktioner i sociala medier: vissa anser att det är bra att han är ärlig och vågar visa känslor, medan andra tycker att han är en dålig förlorare.
Nu slår Måns tillbaka mot kritiken ett inlägg på Instagram:
“Kära trångsynta hatare”, börjar han. “Att jag är besviken på resultatet är väl BARA ett sundhetstecken? Har ni någonsin sett en idrottare komma tvåa och säga att hen är jätteglad? Jag ville vinna. Det måste väl vara okej? Det är ju en tävling!”
Han tillägger att han är “superglad” för Kajs skull och att han har “gratulerat dem personligen flera gånger”.
Samtidigt menar han att den “ofiltrerade vrede” som han mötts av sedan finalen är en “bisarr överreaktion”.

“Sämsta efterfesten i historien”
Det var inte bara Måns som var på lite dåligt humör efter finalen. Aftonbladet rapporterar att Maja Ivarsson, som kom näst sist i tävlingen, “svor och drog” från presskonferensen och sen inte dök upp på efterfesten i Solna.
På tal om efterfesten kallar tidningen tillställningen för “kanske den sämsta efterfesten i historien” och menar att det stundtals var “usel stämning”:
“Artisterna stod mest och hängde lite för sig själva vid sina bord. De ville inte fotas, de ville inte filmas”, säger en av reportrarna på plats.