Nya julmusten? Nu lanseras en läsk som smakar skumtomte

Publicerad den 3 oktober 2018 av Metro Mode

Tröttnat på julmusten? Nu lanserar Vasa bryggeri en läsk som ska efterlikna skumtomte, en dryck som fått samma rosa färg och smak efter det klassiska julgodiset. 

skumtomte-lask-Foto: Unsplash/ Vasa bryggeri

Vasa bryggeri i Sundsvall lanserar varje år en ny dryck till julen och i år heter smaken Gammeldags skumtomte. En rosa läsk med smak av skumtomtar och jordgubb. Läsken kommer att lanseras den 22 oktober och kommer att finnas i flera av de stora butikskedjorna.

– Vi kan se att efterfrågan på annan läskedryck än den tidlösa julmusten har ökat senaste åren. Därför passar vi på att möta efterfrågan och samtidigt utveckla sortimentet såhär lagom till att vintersäsongen kör igång. Det känns väldigt roligt och vi tror att den kommer uppskattas av många, säger Niclas Nilsson, VD på VASA Bryggeri.

Företaget är inte först med att skapa en dryck av den berömda tomten, Nocco lanserade en energidryck för två år sedan med just den smaken. Något som blev en riktig succé och gjorde att drycken dök upp även förra året. Vi får se om denna även blir en succé och kanske en riktig utmanare till julmusten.

Mer från Metro Mode

  1. Fansens besvikelse: Robyn ställer in konserter

  2. Sofia Ståhl och Tareq Taylor ryter ifrån – efter omtalade bröllopet

  3. Ny undersökning: Män orsakar flest olyckor – men kvinnor känner sig mest osäkra bakom ratten

  4. Därför väljer svenskarna Europa i sommar – det här är viktigast när vi bokar resan

  5. Stalker försökte bryta sig in i Sabrina Carpenters hem

  6. "Toy Story 5": Taylor Swift släpper ny låt till filmen

  7. Britney Spears visar upp nya looken – efterlängtat samarbete med stjärnfrisören Chris Appleton