Perla Malmberg trakasseras av svensk kändis
Influencern Perla Malmberg överväger att polisanmäla en kändis som har trakasserat henne under en längre period, det rapporterar Aftonbladet.

I ett nytt inlägg på Tiktok berättar Perla Malmberg att en svensk känd person har trakasserat henne i över ett och ett halvt år.
“Obehagligt”
I inlägget berättar Malmberg att personen i fråga har kallat henne en rad nedsättande saker:
“Det finns en person som har kallat mig tjock, ful, [sagt] att jag är hemsk, otrevlig… en person som jag aldrig har träffat, nästan aldrig har pratat om. Jag undrar verkligen var det här hatet kommer ifrån, det är verkligen obehagligt”, säger hon.
Malmberg berättar vidare att hon aldrig har svarat personen eftersom hon är orolig för vad personen “är kapabel till”:
“Jag är rädd för den här personen och har varit det väldigt länge”, förklarar hon.
Influencern avslöjar inte personens identitet, men enligt henne rör det sig om “en vuxen människa som är extremt avundsjuk”.
Hon överväger nu att polisanmäla personen:
”Det har pågått i över ett och ett halvt år av lögner och hemska påhopp och trakasserier av en offentlig vuxen människa. Om det händer en gång till kommer jag överväga en anmälan”, skriver hon i ett meddelande till Aftonbladet.
Läs även:
Bianca Ingrossos känga till Perla Malmberg: “Tjafs”
Perla Malmberg ställer upp i “Let’s Dance”
Ilska mot Johanna Nordström och Edvin Törnblom – försvarade “elak” influencer!