Rita Wilsons kärlekshyllning till Tom Hanks – orden på födelsedagen får fansen att smälta
Tom Hanks fyller år och firas med en romantisk hälsning från hustrun Rita Wilson. På Instagram delar hon med sig av en personlig hyllning där hon beskriver skådespelaren som en person som sprider glädje vart han än går – och ger fansen en sällsynt inblick i deras långa kärlekshistoria.

Hollywoodparet Tom Hanks och Rita Wilson är ett av branschens mest långlivade par. När den dubbla Oscarvinnaren fyllde 68 år passade Wilson på att uppmärksamma maken med ett varmt inlägg på Instagram.
Till en bild där Hanks står framför sin skivsamling och en skivspelare skrev hon:
– Grattis på födelsedagen till min kärlek! Du gjorde världen till en bättre plats den dagen du föddes. Du sprider glädje vart du än går.
Rita Wilson hyllar Tom Hanks
I den personliga texten beskriver Wilson flera av makens stora intressen – från historieböcker och vinylskivor till hans passion för bilar och radioprogram.
Hon skojar också kärleksfullt om hans bristande koll på populärkultur.
– Ditt tålamod när våra barn retar dig för din okunskap om popkultur är beundransvärt, skriver hon innan hon avslutar:
– Vi älskar dig. Jag älskar dig. Så mycket, varje dag.
Har varit gifta i över tre decennier
Tom Hanks och Rita Wilson träffades första gången under inspelningen av tv-serien Bosom Buddies i början av 1980-talet. Paret gifte sig den 30 april 1988 och har sedan dess varit ett av Hollywoods mest stabila äktenskap.
När de firade sin 36:e bröllopsdag tidigare i år delade även Hanks en kärleksfull hälsning på Instagram.
– 36 år! Inget annat än kärlek sedan dess, skrev han.
Wilson publicerade samtidigt en dikt med orden:
– Åldras tillsammans med mig – det bästa har ännu inte kommit.

Fyra barn tillsammans som familj
Tillsammans har Tom Hanks och Rita Wilson sönerna Chet Hanks och Truman Hanks.
Hanks har även barnen Colin Hanks och Elizabeth Hanks från sitt tidigare äktenskap med Samantha Lewes.
Under åren har paret varit öppna med att familjen alltid varit deras främsta prioritet – något som gjort dem till ett av Hollywoods mest omtyckta och beundrade par.