Petra Tungården: Så sminkar jag mig till vardags – och så får du mitt glow
I sin blogg får Petra Tungården ofta frågan om hur hon sminkar sig? Nu får vi svaret! Nedan listar Petra upp hela sin sminkrutin och delar med sig av sina bästa tips för contouring, maximal glow och hur man lägger eyeliner för att ögat ska se större ut.

Metro Modes tidigare bloggare Petra Tungården är inte bara känd för sin trendiga klädstil utan också för att hon sminkar sig så snyggt.
– Jag älskar glow, det är det absolut bästa jag vet! Och jag älskar bas! Nu har jag hittat en ny favorit från Sensai som heter ”Glowing base” och jag kan inte leva utan den.
Petra provar nya foundations och smink hela tiden och kallar sig en riktig “sminkjunkie” – men nu känner hon att hon har hittat den perfekta basen som ger dig “no makeup” looken med det där modellglowet!
Och glöm inte att smörja in ansiktet innan du börjar sminka dig!
Nedan hittar du alla Petras favoritprodukter.

Beauty Oil – RMS Beauty
En olja som är ren, enkel och helt naturlig. rms beauty oil är den enda olja du behöver i din dagliga skönhetsrutin för att ge din hy den näring den behöver. Beauty oil har naturliga anti-agingegenskaper och skyddar huden genom sitt rika innehåll av antioxidanter. Pris: 900 kronor.
Glowing Base – Sensai
En lystergivande make up-primer med pärlemorpigment som jämnar ut hudtonen. Pris: 485 kronor.
Beautyblender Original
Make up-svampen som gjort succé. Ger perfekt finish. Pris: 204 kronor.
Step 1 Primer Pore Minimizer – Make Up Forever
Pris: 366 kronor.
Cosmetics Radiant Creamy Concealer – Nars
Få en smidig och felfri hy med NARS Cosmetics Radiant Creamy Concealer, en hållbar och byggbar produkt som hjälper till att skapa en mjukare och slätare yta. Pris: 260 kronor. (Nedsatt 28 kr)
Everlasting Concealer 02 Light Medium – Clarins
Flytande concealer som på ett kick reducerar mörka ringar runt ögonen och ger lyster. Pris: 263 kronor. (Nedsatt 20%) Finns även hos Nordicfeel!
‘Un’ Cover-Up Concealer – RMS Beauty
Dölj inte din hy – framhäv den. Detta är en fjäderlätt concealer som framhäver din hys naturliga lyster och trollar bort dess skavanker. Den är perfekt att använda som foundation eller lätt concealer. Pris: 336 kronor.
Flawless Satin Foundation SPF20 – Sensai
Foundation som innehåller ljusreflekterande pigment och ger en jämn och hållbar finish. Pris: 525 kronor.
Hyaluronic Hydra Powder – By Terry
Färglöst superpuder som vunnit flera priser för sin unika förmåga att reducera porer och linjer och skapa en mjuk och sidenmatt finish. Pris: 504 kronor.
Solpuder – Lumene
Lätt solpuder som ger ditt ansikte ett naturligt vackert, solkysst utseende. Solpudret med ljusreflekterande pigment och lystergivande nordiska hjortron smälter helt in i huden för att skapa en frisk, somrig lyster med en naturligt halvmatt finish. Pris: 169 kronor.
Brow Powder Duo, Medium Brown – Anastasia
Ögonbrynpuder i två nyanser som ger ett naturligt resultat. Kan även användas som ögonskugga. Pris: 270 kronor.
Backstage Glow Face Palette 002 Glitz – DIOR
Pris: 519 kronor.
Naked Petite Heat Eye Shadow Palette – Urban Decay
Ett resevänligt set med sex brännheta nyanser för att skapa förföriska, sotade och ultraheta resultat även när du är på språng. Kommer i en snygg kompaktdosa med spegel- Pris: 312 kronor.
Contour Kit – Anastasia
Paletten med stort P för dig som vill contoura ditt ansikte som proffsen. Innehåller sex nyanser för markering, skulptering och highlighting av dina ansiktsdrag. Pris: 545 kronor.
Nordic Chic Precision Eyeliner – Lumene
Nattsvart flytande eyeliner som torkar snabbt. Pris: 159 kronor.
Hypnôse volume-porter mascara, 01 black – Lancôme
Populär volymmascara som skapar wow-effekt! Pris: 315 kronor.
Instant light natural lip perfector, 06 rosewood shimmer – Clarins
Läppglans som både vårdar och ger dina läppar glans. Doftar underbart! Pris: 215 kronor. Finns även hos Bangerhead!
Setting Spray – Urban Decay
Mikrofin spray som fräschar upp huden och fixerar makeupen. Den känns luftigt lätt, dämpar glans och håller huden fräsch i upp till 16 timmar utan att smälta, spricka eller avdunsta. Pris: 329 kronor.
Bronze Goddess Highlighting Powder Gelée – Estée Lauder
Pris: 456 kronor.
Shade & Light Contour Palette – KVD Beauty
Pris: 559 kronor.
Fix Sculpt & Shape Contour Palette – Light Medium – MAC Studio
Forma, skulptera och framhäv dina ansiktsdrag. Pris: 368 kronor.
Benefit Gimme Brow+ Ögonbrynsmascara – Benefit Cosmetics
Fylliga BRYN…NU! med den bästa ögonbrynsgel. Pris: 359 kronor.
Dazzleshadow Liquid – MAC
Skapa en mängd olika ögonmakeuplooker med MAC Dazzleshadow Liquid Eyeshadow – en glittrande flytande ögonskugga med fascinerande glitter. Pris: 198 kronor.
Pretty Easy Liquid Eyelining Pen – Clinique
Linjera och definiera dina ögon med Cliniques Pretty Easy Liquid Eyelining Pen. Ett idiotsäkert flytande eyeliner med avsmalnande precisionsborste. Pris: 240 kronor.