Lisa Borg medverkar i nya SVT-serien "Mammor"

Publicerad den 8 januari 2026 av Metro Mode

Några av Sveriges största influerare medverkar i en ny SVT-serie om livet som förälder, det rapporterar Expressen.

Foto: Instagram @lisaborg

Lisa Borg, Sanna Guidetti och Filippa Toremo är några av de svenska influerare som dyker upp i SVT:s kommande tv-serie om att vara förälder, det skriver Expressen.

De medverkar i SVT-serien Mammor

Enligt tidningen bjuder SVT:s kommande serie Mammor på flera kända ansikten – alla med sina egna berättelser kring föräldraskap.

En av de som medverkar är Lisa Borg, som förra året delade med sig av sin förlossning i programmet Lisas förlossning, även det på SVT. De som följt hennes resa vet att sonen Charlie föddes via akut kejsarsnitt efter 60 timmars värkarbete.

Filippa Toremo, å sin sida, blev chockad när hon för några år sedan fick reda på att hon var gravid i femte månaden – något som hon tidigare berättat om i SVT-dokumentären Gravid utan att veta.

Även Sanna Guidetti och Julia Frändfors uppges medverka i programmet.

Mer från Metro Mode

  1. Anne Hathaway om gravidbeskeden: ”Jag ville berätta själv”

  2. Anne Hathaway avslöjar gravidlyckan – väntar sitt tredje barn

  3. Johanna Nordström har blivit mamma – delar första bilden på sonen Stellan

  4. Nadia Kandil sågar "ätstörda" råd till gravida

  5. Kvinna nekades vård via sin försäkring under graviditeten – DO slår fast: diskriminering

  6. Då kan 15-årsgräns för sociala medier bli verklighet

  7. Bammies omsätter miljoner – efter Penny Parneviks avhopp