H&M inleder våren 2025 med ett exklusivt samarbete tillsammans med den hyllade polska designern Magda Butrym. Kollektionen, som lanseras den 24 april, markerar H&M:s första samarbete med en polsk designer och sammanfaller med tioårsjubileet för Butryms eget varumärke.

En hyllning till blomstrande femininitet
Kollektionen “Femininity in Bloom” är en romantisk tolkning av slavisk stil, där rosen fungerar som ett centralt motiv – en symbol för kvinnlighet som är både mjuk och självsäker. Magda Butrym beskriver samarbetet som en möjlighet att bjuda in fler till hennes värld av blomstrande femininitet och att fira kvinnans styrka och skönhet.

Ikoniska plagg och moderna silhuetter
Kollektionen innehåller en rad nyckelplagg som speglar Butryms signaturstil:
• En röd volangklänning som påminner om en bukett röda rosor
• En svepande virkad spetsklänning
• En burgunderröd skinnkappa
• Jerseykjolar i rosa och röda nyanser med rosor
• Tidlös svart skräddarsydda plagg med starka axlar och rosjacquardfoder
Tillbehören inkluderar stroppsandaler med blomdetaljer på hälarna, ikoniska blomörhängen i silverkristaller och silkessjalar som ger en elegant, modern tolkning av polsk femininitet.
När släpps H&M x Magda Butrym
Kollektionen blir tillgänglig online på hm.com och i utvalda butiker från och med den 24 april 2025. Med tanke på det stora intresset rekommenderas modeentusiaster att vara redo vid lanseringen för att säkra sina favoritplagg.
Damkläder, accessoarer och smycken ingår i den hyllade designern Magda Butryms nya kollektion som lanseras i samarbete med H&M nästa månad.
Vem är Magda Butrym?
Magda Butrym lanserade sitt självbetitlade varumärke år 2014. Hennes design är omedelbart igenkännbar tack vare sin feminina, romantiska estetik, ofta med blommiga detaljer. Trenden med 3D-blomcorsager? Japp, du kan tacka Magda för den.
I kollektionen med H&M ingår ikoniska designer från modehusets tioåriga historia – här återfinns allt från luftiga klänningar till skräddade plagg och kappor i oversize-modell.
Rosor är ett återkommande motiv, detta då de enligt Magda förkroppsligar kvinnlighetens mångfacetterade natur: mjuk och självsäker, känslig och oberoende, fängslande och ständigt växande.
I ett pressmeddelande berättar Ann-Sofie Johansson, Creative Advisor på H&M, mer om kollektionen:
“Vi är jätteglada att bjuda in människor till Magdas kraftfulla och poetiska värld. Kollektionen är full av vitalitet och glädje och visar Magdas exceptionella förmåga att tolka nutida femininitet på uttrycksfulla och unika sätt.”
Kollektionen lanseras på hm.com och i utvalda butiker 24 april 2025.