Drömmen för alla Harry Potter-fans: Nu går det att flytta in på Hogwarts!

Publicerad den 4 oktober 2017 av Metro Mode

För dig som älskar Harry Potter har vi tidigare skrivit om hur du köper Harrys antagningsbrev till trolleriskolan, kniper en roll i nästa film och om klubben som serverar en Harry Potter-inspirerad meny med sju rätter. Men nu måste vi ändå ha hittat den ultimata Harry Potter-upplevelsen: Hogwarts har byggts om till bostäder!

Källa: Hänt

Ja, du läste rätt. Strax utanför London ligger Royal Connaught Park och det var där, i den gigantiska festsalen, som Harry Potter åt tillsammans med sina vänner i de tre första filmerna. I fastighetens torn hade Dumbledore sitt kontor i Harry Potter och Fenixordern. Omgivningarna runt fastigheten har också använts i filmerna.

Är du sugen på att haffa en av bostäderna som nu har byggts i Harry Potters gamla matsal? Då kommer du behöva slanta upp mellan 8,5 och 37 miljoner kronor (!), vilket är prisspannet för de första 28 bostäderna. Kolla in inspirationsfilmen här nedanför och dröm dig bort till en minst sagt magisk värld!

Mer från Metro Mode

  1. Fansens besvikelse: Robyn ställer in konserter

  2. Sofia Ståhl och Tareq Taylor ryter ifrån – efter omtalade bröllopet

  3. Ny undersökning: Män orsakar flest olyckor – men kvinnor känner sig mest osäkra bakom ratten

  4. Därför väljer svenskarna Europa i sommar – det här är viktigast när vi bokar resan

  5. Stalker försökte bryta sig in i Sabrina Carpenters hem

  6. "Toy Story 5": Taylor Swift släpper ny låt till filmen

  7. Britney Spears visar upp nya looken – efterlängtat samarbete med stjärnfrisören Chris Appleton