Drömmen för alla Harry Potter-fans: Nu går det att flytta in på Hogwarts!

Publicerad den 4 oktober 2017 av Metro Mode

För dig som älskar Harry Potter har vi tidigare skrivit om hur du köper Harrys antagningsbrev till trolleriskolan, kniper en roll i nästa film och om klubben som serverar en Harry Potter-inspirerad meny med sju rätter. Men nu måste vi ändå ha hittat den ultimata Harry Potter-upplevelsen: Hogwarts har byggts om till bostäder!

Källa: Hänt

Ja, du läste rätt. Strax utanför London ligger Royal Connaught Park och det var där, i den gigantiska festsalen, som Harry Potter åt tillsammans med sina vänner i de tre första filmerna. I fastighetens torn hade Dumbledore sitt kontor i Harry Potter och Fenixordern. Omgivningarna runt fastigheten har också använts i filmerna.

Är du sugen på att haffa en av bostäderna som nu har byggts i Harry Potters gamla matsal? Då kommer du behöva slanta upp mellan 8,5 och 37 miljoner kronor (!), vilket är prisspannet för de första 28 bostäderna. Kolla in inspirationsfilmen här nedanför och dröm dig bort till en minst sagt magisk värld!

Mer från Metro Mode

  1. Diddys rättegång: Försvaret tyst - ingen tar plats i vittnesbåset

  2. Peter Haber öppnar upp om barndomstrauma i gripande sommarprat

  3. Johan Floderus: Ett gripande sommarprat om frihet, kärlek och överlevnad

  4. Petra Mede ny röst i Halv åtta hos mig

  5. Petra Medes Sommarprat 2025 - en pladdrig, självironisk dagbok

  6. "Hudlös": Joakim Lundell vill ge unga hopp med ny tv-serie

  7. Sommarpratare 2025 - Här är hela listan för Sommar i P1