Före detta eskort vittnar om Diddys “Freak Offs” - skickar stöd till Cassie

Publicerad den 4 juni 2025 av Metro Mode

I den pågående federala rättegången mot Sean “Diddy” Combs har ett nytt vittnesmål kastat ljus över de så kallade “Freak Offs” – privata sexfester där Combs enligt anklagelserna tvingade sin dåvarande partner, Casandra “Cassie” Ventura, att delta i sexuella aktiviteter med andra män.

Foto: Shutterstock

Shawn Dearing, en före detta eskort anlitad via webbplatsen Cowboys4Angels, har i en exklusiv intervju med People berättat att han deltog i över ett dussin sådana sessioner mellan 2014 och 2015. Dearing beskriver hur Combs styrde dessa möten och att Cassie ofta verkade agera av rädsla. Han noterade att hon ibland drog sig undan känslomässigt under obekväma situationer, vilket illustrerade hennes nöd. Även om Dearing inte bevittnade fysiskt våld, beskrev han en miljö präglad av psykisk manipulation och kontroll.

Foto: SDNY

Cassie har tidigare vittnat om att hon under sin 11-åriga relation med Combs tvingades delta i dessa “Freak Offs”, där hon utsattes för sexuella handlingar under påverkan av droger och att dessa sessioner ofta filmades för potentiell utpressning. Hon har också berättat att hon kände sig som Combs’ “sexarbetare” och att hon deltog i dessa aktiviteter för att behaga honom och få tillbringa tid med honom.

Dearing, som nu har lämnat eskortbranschen och bor i Hawaii, säger att han valde att träda fram inte för berömmelse, utan för att ge trovärdighet åt Cassies berättelse. Han uttrycker sitt stöd till henne och hoppas att hans vittnesmål kan bidra till att belysa sanningen.

Combs har nekat till alla anklagelser om sexhandel, utpressning och andra relaterade brott. Rättegången, som påbörjades i maj 2025 i Federal District Court i Manhattan, förväntas fortsätta i flera veckor.

Läs mer om den pågående rättegången mot Sean “Diddy” Combs här!

Mer från Metro Mode

  1. Jonas Bonnier avslöjar 20 år gammal hemlighet i Sommar i P1

  2. Brooklyn Beckham rasar efter David Beckhams fars dag-inlägg

  3. Ciara Janson om livet efter uppbrottet från Måns Zelmerlöw: ”Byggt upp allt från grunden”

  4. Peg Parnevik om ätstörningen: "Gråten ligger i halsen"

  5. Olivia Rodrigo startar musikfestival

  6. Liam Paynes son Bear ärver nästan 300 miljoner kronor efter stjärnans död

  7. Amanda Romare om uppväxten, ångesten och känslan av att vara en bluff i Sommar i P1