Hon tjänar storkovan – som handmodell
Att vara handmodell är mer lukrativt än man skulle kunna tro – men det kan också vara utmanande, det berättar modellen Avisha Tewani för New York Post.

Handmodell är ett av de där jobben som låter för bra för att vara sanna. En som kan försörja sig på sina vackra händer är 35-åriga Avisha Tewani, som fått sina händer plåtade i kampanjer för av några av världens största modehus.

Har jobbat med Dior och Chanel
Tewani började jobba som handmodell 2020, efter att ha ställt upp på en familjemedlems fotografering av bröllops- och förlovningsringar.
“Familjemedlemmen sa: ‘Jag känner en som jobbar med det här, du har långa fingrar och långa naglar. Du borde skicka de här [bilderna] till en agent”, berättar hon.
Tewani bestämde sig för att följa rådet – och inom två veckor hade hon ett kontrakt:
”Jag gjorde en snabb Google-sökning och skrev in ‘handmodell New York City’ och kontaktade den första agenten som dök upp, och hon fixade i princip mitt första uppdrag inom den första veckan eller två som jag arbetade med henne.”
Tewani fick fler och fler uppdrag och idag har hon jobbat med bland annat Dior, Chanel, Absolute Vodka och Kylie Cosmetics.

“Måste visa din kreativitet”
Visst låter det som ett glassigt jobb att vara handmodell, men enligt Tewani innebär jobbet vissa utmaningar.
Hon kan spendera allt från två till tolv timmar på en fotografering, beroende på vad klienten behöver. Vissa fotograferingar bokas in så sent som klockan sju samma morgon, något som hon säger är “väldigt tufft”.
“Klienten vet inte exakt vad de är ute efter, heller”, tillägger hon. “De förlitar sig på att du ska visa din kreativitet, få produkten att se åtråvärd ut, visa märket och få din hand att se bra ut.”

Tjänar tusentals kronor om dagen
För jobbets skull är Tewani noga med att hålla sina händer så vackra som möjligt. Dagen innan en fotografering förbereder hon dem med en manikyr som passar klientens smak, och hon tar till flera åtgärder för att undvika att skada händerna.
Detta betalar sig – i vissa fall kan hon tjäna motsvarande nära 30 000 kronor om dagen.
“Jag kan få allt från 300, 400 dollar om dagen till 2 500, 3 000 dollar”, säger hon. “Det beror på klienten och vad de är ute efter.”
Här är listan över saker Tewani gör för att hålla sina händer i gott skick:
- Manikyr inför varje fotografering
- Bär diskhandskar när hon diskar
- Bär handskar när hon tränar för att undvika förhårdnader
- Har slutat med boxning för att undvika skador på händerna
- Har slutat cykla för att minska risken att skada händerna.
