Lily Collins återförenad med sin stulna förlovningsring – tre år senare

Publicerad den 9 mars 2026 av Metro Mode

Tre år efter att den stals är Lily Collins förlovningsring äntligen tillbaka. På Instagram berättar Emily in Paris-stjärnan om den känslosamma återföreningen – och beskriver sig själv som helt mållös.

Foto: Instagram @lilycollins

– Att ha den hemma igen betyder så mycket för oss. Jag är fortfarande mållös över att den är tillbaka på mitt finger, skrev hon i ett inlägg.

Stals från hotell i Los Angeles

Den unika ringen, designad av smyckesdesignern Irene Neuwirth, stals i maj 2023 när Collins bodde på ett hotell i West Hollywood.

Skådespelaren hade då låst in sina tillhörigheter i ett förvaringsskåp medan hon besökte hotellets spa. När hon kom tillbaka var flera saker borta – däribland förlovningsringen, vigselringen och andra värdesaker till ett värde över 10 000 dollar.

Nu, tre år senare, har ringen återfunnits med hjälp av en smyckesbutik i Chicago.

En ring med starkt känslomässigt värde

Ringen fick Lily Collins när regissören Charlie McDowell friade i september 2020. Paret delade då nyheten på Instagram tillsammans med bilder från frieriet – och en närbild på den speciella diamanten.

I en intervju kort därefter berättade Collins att hon blev helt överraskad av designen.

– Den var precis vad jag hade velat ha. Han känner mig så väl, sa hon då.

Bröllop 2021

Lily Collins och Charlie McDowell gifte sig den 4 september 2021 i Dunton, Colorado.

På bröllopet bar Collins en specialdesignad Ralph Lauren-klänning med spets, sidenorganza och handgjorda detaljer – tillsammans med en dramatisk cape med huva som gav looken en sagolik känsla.

Läs även: Lily Collins (Emily in Paris) har gift sig – spana in de vackra bilderna!

Ny stor filmroll väntar

Framöver väntar även ett nytt spännande projekt för skådespelaren. Nyligen bekräftade Collins att hon ska spela Audrey Hepburn i en kommande film om inspelningen av klassikern Breakfast at Tiffany’s från 1961.

Men just nu verkar ett smycke stå i centrum – ringen som försvann, och som nu äntligen är tillbaka där den hör hemma.

Läs även:

Lily Collins spelar Audrey Hepburn i kommande film!

Lily Collins avslöjar sina favoritställen i Paris!

Mer från Metro Mode

  1. Här är sommarens mest efterlängtade konserter och festivaler

  2. Sverige inför nytt varningssystem i mobilen – så fungerar SE-Alert

  3. Tori Amos skadad i Sverige – höll på att krocka med älg

  4. Emilio Ingrossos nya kärlek bekräftar relationen

  5. "Emily in Paris" sjätte säsong blir den sista, avslöjar Lily Collins

  6. Glöm dyra presenter - här är mors dag-gåvorna som betyder mest

  7. Presenttips till mamma på Mors Dag