Olas kompis uppförande i säsong två av “Love is Blind: Sverige” föll inte tittarna i smaken. Nu går Bea själv ut på Instagram och kommenterar tittarstormen.

Obs! Artikeln innehåller spoilers!
Tidigare denna månad släpptes säsong två av Netflix Love is Blind: Sverige, programmet där ett gäng singlar dejtar utan att se varandra för att sedan försöka komma fram till om de vill gifta sig. Ett av säsongens mest omtalade par är Ola Jönsson och Milly Carlsson, som valde att avsluta halvvägs genom experimentet.
“En snuttefilt”
Paret stötte tidigt på problem då vissa av Millys vanor inte föll Ola i smaken: enligt honom var hennes förkärlek till läsk och choklad en form av flyktbeteende. Han var inte heller förtjust i hennes korta hår.
När Olas vän Beatrice Karinsdotter, även kallad Bea, kom på besök blev det snabbt tydligt att hon delade Olas åsikter:
“Man behöver veta varför man gör det. Det är också såhär: ‘Shit, det här är min snuttefilt’. När vi slutar ha det som snuttefilt, det är då det händer på riktigt. Det handlar inte om att du dricker cola. Det handlar om att han vet vad som kan hända när någon är nykter från alla snuttefiltar”, säger hon i avsnittet.
I avsnittet nämner Bea dessutom flera gånger att Ola tycker väldigt mycket om henne själv. Hon ger honom även en väldigt lång kram, något som får Milly att se obekväm ut.
“Förstår om jag varit plump”
Beas inspel i säsongen har fått många tittare att reagera med ilska och irritation. Nu berättar Bea att hon är medveten om de “starka reaktioner” som hennes medverkan har väckt:
“Jag förstår om jag har varit plump och det har landat fel, och jag vill såklart ta ansvar för det”, säger hon i ett inlägg på Instagram. “Det har aldrig varit min intention att såra eller göra Milly illa. Hon är en jättefin person som bara förtjänar det bästa och all kärlek hon kan få.”
Var med i tantrasekt
Vissa tittare känner kanske igen Bea från SVT:s dokumentär Holy fuck, där hon berättar om sin svåra tid i tantrasekten “The new tantra”.
I en intervju med Nyhetsmorgon i fjol sa Bea att hon och andra medlemmar utsattes för psykisk misshandel och sexuella övergrepp i sekten:
“Det blev ju en vardag för oss”, sa hon. “Det blev så normalt till slut (…) men så fort jag hade lämnat och började se det här i ett helt annat ljus så gjorde jag en polisanmälan.”