Trots att Gwyneth Paltrows nya film innehåller en hel del sexscener kände hon inget behov av en intimitetskoordinator, det berättar hon i en intervju med Vanity Fair.

Gwyneth Paltrow är aktuell med filmen Marty Supreme, där hon spelar mot Timothée Chalamet. Nu berättar stjärnan att upplevelsen bjöd på en helt ny erfarenhet:
“Nu finns det något som heter intimitetskoordinator, vilket jag inte visste existerade”, säger hon i en intervju med Vanity Fair.
“Skulle känna mig väldigt hämmad”
I intervjun berättar Paltrow att hon och Chalamet “har mycket sex i filmen”. Ändå såg hon inte någon större poäng med intimitetskoordinatorn:
“Jag sa: ‘Jag tror att det går bra. Du kan ta några steg tillbaka'”, berättar hon. “Jag vet inte hur det är för unga som är i början av sin karriär men … om någon säger typ: ‘Okej, och sen ska han lägga sin hand här (…) som konstnär skulle jag känna mig väldigt hämmad av det.'”
Paltrow är en av de skådespelare som i samband med #MeToo gick ut och berättade om sin upplevelse av sexuella trakasserier i filmbranschen – 2017 berättade hon i The New York Times att Harvey Weinstein gjort sexuella närmanden mot henne när hon var 22 år.
Så här i backspegeln tror Gwyneth att rörelsen har förändrat branschen en del:
“Jag är säker på att folk fortfarande missbrukar makt i Hollywood för det gör de överallt, men det har definitivt förändrats”, säger hon.